20 Aralık 2005 Salı

soğuk

Her sabah işe yürürken yürüyegeldiğim yolun sevmediğim yegane bölümünün evden çıktıktan sonraki ilk bir iki dakikada geçtiğim kısmı olduğunu farkettim. Kaldırımın aşırı derecede dar olması ve yürürken sokağa taşmak zorunda kalmak, bu yüzden de yokuştan aşağıya hızla gelmekte olan araçların popoma teğet geçmesinin yarattığı korku elbette ki burada yürümeyi sevmemem için yeterli bir şey. Tehlikeli bölgeyi atlatıp da düze çıkınca, yani pazar yerinin yanına ulaşınca yol bir nebze olsun keyifli hale geliyor. Hele hava güneşliyse bu noktada gözlerimi kısmak zorunda kalsam da sabah ışığının kuvvetli enerjisini almak güzel geliyor doğrusu. Kısa bir süre sonra güneş binaların arasında kalıyor, çünkü Nüzhetiye Caddesi'ndeki yürüyüşüm caddenin iki yakasındaki apartmanlar sayesinde daha loş bir atmosferde geçmeye başlıyor.

Yürürken yayalar kadar, hatta onlardan daha fazla, içindeki çöplerle birlikte akmaya çalışan zavallı minik bir dere gibi yanımda uzanan caddeye ve üzerinde ilerlemeye çalışan otomobillere takılıyorum. Otomobillerin sesleri, renkleri, sürücülerinin davranışları, dikkatimi iyice alıyor ve yolun nasıl geçtiğini anlamıyorum. Özellikle de trafik çok sıkışık değil de, az sıkışık olduğunda gözüme kestirdiğim bir otomobille hemen hemen aynı zamanda koskoca caddeyi katettiğimiz zamanlarda yol daha bir keyifli bir hale geliyor benim için bu küçük oyun sayesinde.

Bir tek, o kadar hızlı ve kararlı yürüyorum ki, bazen yolda gördüğüm durağan bir obje, bir kedi mesela, bakıp inceleme isteğime rağmen hızla geride bıraktığım bir görüntü olabiliyor. Ben de kendi kaldırım deremde akarken, kenarlarda kıyılarda duran sabit şeyleri kaçırıyorum. Çalıştığım plazanın girişinde bir simitçi var. Geçen sabah o kadar güzel koktu ki yanından geçerken simitleri, niye hiç bir sabah buradan yiyecek bir şey almıyorum diye düşündüm. Bir sonraki sabah ilk defa tezgahına baktım ve sattığı ürünlerden hangisini alırdım ona karar verdim. Sanırım yarın sabah da yanıma bozuk para alacağım ve ilk defa işe gelmek üzereyken durup, simit alacağım.

5 yorum:

 1. bjk plaza akaretlerdeydi di mi, diye soracağım onca şeyin arasından saçma bir şekilde.. 8)

  YanıtlaSil
 2. peki akaretler'e çıkan yokuştaki hsbc yeni mi açıldı, yoksa benim gözlerim mi yeni açıldı?

  YanıtlaSil
 3. yeni açıldı, uzun süredir kapalı ve boş bir yerdi orası. daha öncesinde de North Shield olmuşluğu vardı :)

  YanıtlaSil
 4. kediye obje diyen ellerini kediler tirmalasin e mi..

  YanıtlaSil