27 Eylül 2007 Perşembe

Popüler Müzik Üzerine

Popüler müzikte belli dönemlerde bazı şarkılar çıkar ve o döneme ait olmayan bir tarzla büyük başarı yakalarlar. Şeyler'de daha önce de bahsettiğim Roy Vedas'ın Fragments of Life şarkısı buna çok iyi bir örnektir. Fragments of Life'ı duyduğumda hissettiğim şey "daha önce böyle bir şey duymadım"la "hep böyle bir şey bekliyordum" arası bir duyguydu.Rosey'nin Love adlı şarkısını da böyle tanımlıyorum ben. Love da inanılmaz şekilde arka arkaya dinlenme potansiyeline sahip zamanının ötesinde bir klasikti. Love'i sadece radyoda duydum, resmi bir videosu var mı bilmiyorum. Youtube'dan bulduğum şu amatör videoyu ekliyorum şarkıyı hatırlatmak için. (Görüntüler "Anılar 9" tadında, çok takılmayın)Bu şarkıların ortak bir özelliği var mı bilmiyorum. İşte şimdi yine döneminin ötesinde bir şarkı şarkı listemizde arka arkaya çalıyor durmadan son günlerde. Amy Winehouse - You Know I'm No Good. Şarkıyı e2'de yeni başlayan "Mad Men" adlı dizinin tanıtım filmlerinde duyup öğrendik. Amy Winehouse'u aslında Rehab adlı şarkısından ve kendine zarar verici karakterinin sonucu olan haberlerden tanıyorduk. Bu arada Mad Men oldukça sağlam bir dizi. Nip/Tuck tadı arayanları hayal kırıklığına uğratacak çünkü çok daha derin bir dramatik altyapı kurgulamışlar. Lafı daha fazla uzatmadan sözü Amy Winehouse'a verelim (TRT 3 - Erhan Konuk tarzı), "You Know I'm No Good":Ek Bilgi:

Mad Men'in açılış jeneriğindeki şarkı da RJD2'nun "A Beautiful Mine"ının enstrümantal versiyonu. Mad Men'in çok havalı bulduğum açılış jeneriği de şöyle:Bu da sonunda "You Know I'm No Good"un çaldığı tanıtım filmi:

1 yorum:

  1. yalçın..acayip yerinde gözlem ve tanım.. (amy winehouse mp3 çalarımda günde 2 kez dönüyor ve hissettirdiği duyguyu tanımlayamıyorum)
    bu arada amy'nin, marilyn manson'ın eski sevgilisi olduğunu da hatırlatalım..

    YanıtlaSil