4 Haziran 2007 Pazartesi

İtalya, Afganistan

Cumartesi akşamı İtalya Cumhuriyeti'nin 61. yıldönümü sebebiyle Venedik Sarayı'nda verilen resepsiyondaydım. Lancia CEO'su Olivier François da oradaydı ve bu güzel gecede Ypsilon'ların önünde Italian Style etkinliklerinin en önemli ayaklarından birisi olan genç İtalyan modacıların defilesini izledik.Hava -son günlerdeki aşırı nemi hesaba kattığımızda- çok sıcak olmadığı için de ayrıca çok güzel bir akşam oldu. Eve döndüğümde ben heyecanla tanıştığım önemli kişileri anlatırken beni kapıda karşılayan aşkım Aygül gece boyunca bol bol içtiğim İtalyan şaraplarının hesabını soruyordu.

Gecenin ilginç hikayesi ise ilginç bir karşılaşma sonrası ortaya çıktı. Eski müşterimiz Toyota'nın eski reklam müdürü İpek Doğan da geceye eşi Ömer Bey'le birlikte katılmıştı. Birbirimizi görünce selamlaşmak ve biraz da sohbet etmek için bir araya geldik. Füsun Hanım (bizim ajansın kurucusu ve eski genel müdürü), Michael (IMSG'nin genel müdürü), Ertuğrul (benim grup direktörüm) ve ben İpek Hanım'la konuşurken İpek Hanım o gece orada bulunan kayınvalidesiyle tanıştırdı bizi. Bu muhterem kişinin -ismi Maliha'ydı sanırım- efsanevi Afgan kralı Amanullah'ın kızı olduğunu öğrenmek hepimizi derinden etkiledi. Çok zarif, çok bilgili ve dünya tatlısı bir kadın, filmlerde gördüğüm, başka bir zamana, başka kriterlerde mükemmelliklere ait biri...

Bu tanışmanın ortaya çıkardığı bir diğer öykü de ayrıca güzellik kattı geceye. Ertuğrul konuşulanları ve Afgan kralı Amanullah'ın adını duyunca bir an durakladı ve biz gözlerinin dolduğunu farkettik. Ertuğrul'un şu anda hayatta olmayan annesi meğer 1920'lerin sonunda Afgan sarayında dünyaya gelmiş ve adını da Amanullah koymuş: Begüm. Ertuğrul'un dedesi Afganistan'da görev yapan bir doktor grubunun başındaymış o zamanlar. Yeni kurulmuş bir cumhuriyet olan Türkiye'den Afganistan'a o yıllarda bir çok doktor ve mühendis gitmiş. Ayrıca Amanullah da Atatürk gibi ülkesinde pek çok modern reformu gercekleştiren bir kralmış.

Bu hafta sonu cuma, cumartesi ve pazar günleri Yüzüklerin Efendisi'nin 'extended' versiyonlarını seyrettim peşpeşe.

1 yorum:

  1. Pekala, bir not daha eklemek istiyorum. Maliha Hanim surgunde dunyaya gelmisken Ertugrul'un annesi Afgan Sarayi'nda dogmus. Bu ironinin de kayitlara gecmesini rica ederim.

    YanıtlaSil